Články

Ahoy!

27.10.2014

adresa: Vltava (kdekoli, kde dostanete povolení zakotvit) styl: minimalistický hi-tech benefit: u snídaně můžete krmit labutě.

Rodilý Pražané o sobě s oblibou tvrdí, že jsou odkojeni Vltavou. Jen málokdo si ale umí představit bydlení na náplavce. Možná je to tím, že hausbóty vypadají jako neohrabané plechovky.

Výsledek spolupráce ateliéru SAD a firmy Derek Yachts ovšem bourá zažité představy s nádechem rybiny. Tohle je prototyp moderního bydlení pro svobodně smýšlející městské nomády.

Celý koncept vychází ze systémového řešení, kdy se spojují jednotlivé moduly podle potřeb zadavatele. Kdo chce velký byt,spojík sobě šest modulů, a je hotovo. Má to přitom jednu zásadní výhodu. Kdykoli vás krmení labutí nebo výhled na nábřeží omrzí, můžete si objednat transport kamkoliv jinam. Třeba na hřeben v Krušných horách nebo na pláž na Roatánu.

"Nesnažili jsme se, aby to splynulo s prostředím, vše vychází z dané uživatelské ergonomie a funkčnosti. Navrhli jsme to hlavně pro lidi, kteří si chtějí užívat život aktivně, takže celou konstrukci je kdykoliv možné rozebrat, přemístit, rozšířit či jinak modifikovat," říká architekt Jerry Koza z ateliéru SAD.

V souladu s nautickou kulturou se architekti rozhodli ladit interiér do přirozených materiálů, o čemž svědčí vysoký podíl dřeva. Skladba latí by přitom uvnitř měla vyvolávat asociaci lodní paluby. Důležitým detailem pro pocit útulnosti je i malá výška stropu, který se postupně směrem k oknům zvedá, aby se dovnitř dostalo světlo.

Díky sendvičové konstrukci bylo navíc možné do návrhu začlenit i bezrámové tabule izolačního skla, takže máte pocit, že jste vlastně venku. O komfort se přitom stará integrované inteligentní řízení vnitřního prostředí od firmy Insight Home. Přes iPad je tak možné ovládat světla, žaluzie, vytápění nebo chlazení, takže drsný život mořského vlka tu nikoho nečeká.

První prototyp už omývají vody Vltavy a momentálně funguje jako vzorový objekt. A prvním dobrodruhem je Hana Otevřelová, která se stala kapitánkou nejen tohoto objektu, ale i celého projektu modulárního bydlení nejen na vodě - PORT X.

"Rozhodnutí investovat do tohoto projektu rozhodně nelituji, když jsem totiž na palubě, celý ten prostor na mě působí velmi pozitivně, klidně a harmonicky. Nejvíc mě baví průhled v zadní části, odkud sleduji dění na nábřeží," přiznává Hana Otevřelová.

Zpět

29.10.2014
Velkorysý purismus

adresa: Ronalda Regana, Praha 6 - Bubeneč styl: minimalismus benefity: možnost přizpůsobit byt individuálním potřebám, blízkost centra a městských parků, bezpečnost a nonstop concierge servis.

28.10.2014
Život s legendou

adresa: Vila Winternitz, Na Cihlářce 10, Praha 5 styl: pravověrný funkcionalismus benefit: možnost na vlastní kůži zjistit, proč se Adolf Loos zapsal do historie architektury

27.10.2014
Vyhraněná krása

adresa: Vnislavova 4, Praha 2, Výtoň styl: expresionismus benefity: můžete se tu cítit jako hvězdy, protože na chodníku před domem neustále někdo postává s fotoaparátem zaměřeným na váš dům.

26.10.2014
Dotek slavné minulosti

adresa: Janáčkovo nábřeží 23, Praha 5 styl: historizující secese benefit: exkluzivní servis a romantika k nezaplacení

Váš názor nás zajímá!

Máte-li otázku, sdělení, připomínku, nabídku nebo poptávku, můžete nás kontaktovat
pomocí webového formuláře:

Preferuji být kontaktován/a prostřednictvím

emailu telefonu
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Přeji si na mnou uvedenou e-mailovou adresu dostávat novinky o aktuálních nabídkách CCD