Články

Dotek slavné minulosti

26.10.2014

adresa: Janáčkovo nábřeží 23, Praha 5 styl: historizující secese benefit: exkluzivní servis a romantika k nezaplacení

Atraktivita Janáčkova nábřeží rozhodně není trendem posledních let. Už v době vzniku secesních domů, které lemují oba protilehlé břehy řeky, zdejší lokalitu okupovala intelektuální a kulturní elita vycházející z osvícených myšlenek, silného patriotismu i výtvarné avantgardy.

Své domy zde postavily hvězdy tehdejší architektury v čele s Josefem Schulzem, Janem Zeyerem nebo Richardem Klenkou. Byla to doba, kdy byla stavařina stále ještě považována za umělecké řemeslo, takže i většina fasádníků měla akademický titul.

Důležitý byl každý detail, přičemž vše vytvářelo harmonický celek dle promyšlené koncepce. Opulentně zdobená průčelí jednotlivých domů a blízkost řeky zde vyvolávají vskutku esenciálně romantickou atmosféru s mimořádným géniem loci. Příjemnou devízou Janáčkova nábřeží je zároveň až nečekaný klid. Většina dopravy včetně tramvají je totiž vedena po druhém břehu, kolem Národního divadla.

Člověk si tak klidně může vzít v létě deku, košík s vychlazeným vínem a v parku před domem strávit příjemné odpoledne. Klid a bezpečí si ostatně pochvaluje i Michael Cukier, který coby investor a budoucí rezident stál za rekonstrukcí domu od architekta Ferdinanda Šamonila z roku 1907.

"Už od začátku jsme se snažili rekonstrukci provést citlivě a bez kompromisů. Finance byly druhořadé - důležitý byl výsledek, jenž by lidem, kteří tu budou bydlet, zpříjemňoval každodenní život," říká Michael Cukier.

Tohoto nesnadného úkolu se zhostil architekt Richard Zachar a stavební inženýr Jiří Srb, kteří na jedné straně dokázali revitalizovat původní prvky a na straně druhé byli schopni historizující základ doplnit moderními, aniž by to bylo v jakémkoli estetickém rozporu.

Jedním z příkladů této adaptace jsou mosazné vypínače s páčkou, které sice mají minimalistickou formu, přesto perfektně zapadají do celkové koncepce sto let starého interiéru. Chloubou je velkoryse pojaté foyer, které působí jako brána do nevšedního světa.

Po výstupu centrálním schodištěm pak u výtahu čeká recepce fungující de facto i jako služba concierge, která rezidentům zajistí, nač si vzpomenou. Ovšem, upřímně řečeno, věcí, které by vám v této rezidenci chyběly, není mnoho.

Kromě vlastní vinotéky s vlastní značkou vína je zde obyvatelům k dispozici i luxusní wellness s bazénem, saunou, parní lázní i relaxační místností, fitness a klubovna s barem.

"Největší výhodou je, že když už se po pár sklenkách cítím unaven, nemusím si volat taxi. Prostě jen vyjdu pár schodů, nastoupím do výtahu a v okamžiku jsem ve svém apartmá," říká Michael Cukier.  

 

Zpět

29.10.2014
Velkorysý purismus

adresa: Ronalda Regana, Praha 6 - Bubeneč styl: minimalismus benefity: možnost přizpůsobit byt individuálním potřebám, blízkost centra a městských parků, bezpečnost a nonstop concierge servis.

28.10.2014
Život s legendou

adresa: Vila Winternitz, Na Cihlářce 10, Praha 5 styl: pravověrný funkcionalismus benefit: možnost na vlastní kůži zjistit, proč se Adolf Loos zapsal do historie architektury

27.10.2014
Ahoy!

adresa: Vltava (kdekoli, kde dostanete povolení zakotvit) styl: minimalistický hi-tech benefit: u snídaně můžete krmit labutě.

27.10.2014
Vyhraněná krása

adresa: Vnislavova 4, Praha 2, Výtoň styl: expresionismus benefity: můžete se tu cítit jako hvězdy, protože na chodníku před domem neustále někdo postává s fotoaparátem zaměřeným na váš dům.

Váš názor nás zajímá!

Máte-li otázku, sdělení, připomínku, nabídku nebo poptávku, můžete nás kontaktovat
pomocí webového formuláře:

Preferuji být kontaktován/a prostřednictvím

emailu telefonu
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Přeji si na mnou uvedenou e-mailovou adresu dostávat novinky o aktuálních nabídkách CCD