Články

Má nejlepší adresa. Příběhy Pražanů, kteří žijí na výjimečných místech

24.10.2014

Zvučnost adresy není až tak zásadní. Mnohem důležitější je komfort a atmosféra, kterou člověk skutečně vnímá. Výjimečnost je ale třeba hledat. Představujeme pět příkladně inspirujících adres se schopností proměnit lidské bytí v každodenní zážitek.

Luxus má mnoho podob, může to být třeba stěna z onyxu ve světlém a velkoryse navrženém obytném prostoru, vlastní kinosál, schodiště ze skla, krb obložený labradoritem, křeslo v chesterfieldském stylu z Nappa kůže nebo inteligentní systém řízení domácnosti, který vám ušetří čas.

Stejně dobře to může být i výhled na město z malého, ale útulného bytu v podkroví. Podle Prokopa Svobody z realitní kanceláře Svoboda & Williams se většina lidí shoduje na představě o prostorném bytě s balkonem nebo terasou a skvělým výhledem v perfektním domě s parkováním. Alternativou je podle něj osobitá vila na jedinečném místě.

"Luxusní auto už Čechy jen tak neohromí. Svůj společenský status dnes lidé demonstrují především svou nemovitostí. Bydlení se tak stává součástí životního stylu a za nemovitost bez kompromisu na skvělé adrese jsou si Češi ochotní výrazně připlatit," tvrdí Prokop Svoboda.

S tímto názorem souhlasí i Viktoria Dudová, spolumajitelka poradenské a realitní kanceláře Professionals, aliančního člena BNP Paribas Real Estate, a ještě doplňuje: "Nároky klientů, kteří si luxusní bydlení můžou dovolit, jsou daleko vyšší, než tomu bylo v minulosti. A kromě lokalit v blízkosti centra se v posledních letech stávají populárními také místa se zajímavým okolím."

Jak s oblibou říkával architekt Karel Prager: místo určuje děj. Měl přitom na mysli práci architekta, jehož úkolem je vytěžit maximum z možností a hlavně předností konkrétní parcely a jejího okolí. Lokalita je tedy pouhým předpokladem. To hlavní je na architektovi, protože je to on, pod jehož rukou vznikají stavby, které k nám promlouvají řečí tvarů, materiálů a struktur.

"Služby bytového architekta při zařizování takovýchto nemovitostí jsou nevyhnutelné. Velký důraz se klade na design, velkorysé dispozice a kvalitní materiály. Klient také musí mít pocit soukromí a bezpečí, což hraje důležitou roli," vysvětluje Viktoria Dudová.

V tomto ohledu je ale třeba jisté obezřetnosti. Tak jako vám ne každý kuchař udělá skvělou svíčkovou, ne každý architekt vám dokáže navrhnout skvělý dům nebo interiér. Když totiž architektovo tvůrčí ego vaše potřeby a představy příliš "okoření", je to špatně. Výjimečné stavby vznikají tehdy, když dojde k symbióze místa, potřeb investora nebo rezidenta a tvůrčích schopností architekta. Teprve pak může být výsledkem něco jedinečného.

A jak je známo, diamanty a umění svou cenu navzdory politice a ekonomické situaci a času neztrácejí. Člověk by se ale na svůj budoucí domov neměl dívat jako na investici, přeci jen nejde o to, být bohatý, ale mít bohatý život.

Nároky klientů, kteří si luxusní bydlení můžou dovolit, jsou daleko vyšší, než tomu bylo v minulosti. A kromě lokalit v blízkosti centra se v posledních letech stávají populárními také místa se zajímavým okolím.

Zpět

29.10.2014
Velkorysý purismus

adresa: Ronalda Regana, Praha 6 - Bubeneč styl: minimalismus benefity: možnost přizpůsobit byt individuálním potřebám, blízkost centra a městských parků, bezpečnost a nonstop concierge servis.

28.10.2014
Život s legendou

adresa: Vila Winternitz, Na Cihlářce 10, Praha 5 styl: pravověrný funkcionalismus benefit: možnost na vlastní kůži zjistit, proč se Adolf Loos zapsal do historie architektury

27.10.2014
Ahoy!

adresa: Vltava (kdekoli, kde dostanete povolení zakotvit) styl: minimalistický hi-tech benefit: u snídaně můžete krmit labutě.

27.10.2014
Vyhraněná krása

adresa: Vnislavova 4, Praha 2, Výtoň styl: expresionismus benefity: můžete se tu cítit jako hvězdy, protože na chodníku před domem neustále někdo postává s fotoaparátem zaměřeným na váš dům.

Váš názor nás zajímá!

Máte-li otázku, sdělení, připomínku, nabídku nebo poptávku, můžete nás kontaktovat
pomocí webového formuláře:

Preferuji být kontaktován/a prostřednictvím

emailu telefonu
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Přeji si na mnou uvedenou e-mailovou adresu dostávat novinky o aktuálních nabídkách CCD