Články

Vyhraněná krása

27.10.2014

adresa: Vnislavova 4, Praha 2, Výtoň styl: expresionismus benefity: můžete se tu cítit jako hvězdy, protože na chodníku před domem neustále někdo postává s fotoaparátem zaměřeným na váš dům.

Když se vám podaří ulovit nemovitost v souboru kubistických domů na Výtoni, je to jako výhra v loterii. Soupeřit totiž musíte s početnou komunitou architektů, kreativců, znalců, ale i cizinců, protože kubismus v architektuře je zkrátka unikát.

"Věřím, že to nebyla náhoda. Dlouho jsem jezdila kolem a jednoho dne jsem si říkala, jak by bylo krásné tady bydlet nebo tady mít alespoň kancelář. Nakonec jsem našla inzerát, a tak jsme se poprvé stěhovali do ryze kubistického domu od Chochola," říká Janina Šlemínová, která v klání nadšenců uspěla opakovaně, takže si nakonec vyzkoušela hned dva výjimečné domy v této lokalitě.

Abstraktní způsob, jakým je před sto lety ztvárnili tehdejší tvůrci v čele se Stanislavem Chocholem, působí i dnes obdivuhodným dojmem. Jejich realizace ovšem nejsou pouhou uměleckou exhibicí. Komfort v mnohém převyšuje i současné poměry.

Jen si to představte: více jak tři metry vysoké stropy, kamna dovezená zámořskou lodí z Ameriky, patro pro personál, výtah na jídlo, obří okna, která lze mechanicky zasunout do stěny, takže zmizí bariéra mezi interiérem a zahradou. To je jen pár příkladů, kterými se může pochlubit dům s vchodem z Vnislavovy ulice, kde Janina Šlemínová strávila se svou agenturou posledních několik let.

Zvenku na sebe tato památkově chráněná stavba poutá pozornost nápaditou fasádou z šedých cihel. Pozoruhodný však není odstín, nýbrž expresivně ztvárněná skladba vytvářející zajímavé optické efekty.

Vychází z kubické a kosodélné struktury, což je zvlášť patrné v případě horní římsy, která působí krásně plasticky. Inspirace prací německého architekta Fritze Högera a Bruna Tauta je zde zřejmá. Avšak v porovnání s přímo sousedícím klenotem od Stanislava Chochola působí tento dům v rámci kubismu víc než střízlivě.

Příjemných detailů a výhod má tato lokalita hodně. "Lidem se taky dobře vysvětluje, kde to je. Když totiž někomu řeknete kubistická vila na rohu pod Vyšehradem, nikdy nezabloudí," tvrdí Šlemínová.

Zpět

29.10.2014
Velkorysý purismus

adresa: Ronalda Regana, Praha 6 - Bubeneč styl: minimalismus benefity: možnost přizpůsobit byt individuálním potřebám, blízkost centra a městských parků, bezpečnost a nonstop concierge servis.

28.10.2014
Život s legendou

adresa: Vila Winternitz, Na Cihlářce 10, Praha 5 styl: pravověrný funkcionalismus benefit: možnost na vlastní kůži zjistit, proč se Adolf Loos zapsal do historie architektury

27.10.2014
Ahoy!

adresa: Vltava (kdekoli, kde dostanete povolení zakotvit) styl: minimalistický hi-tech benefit: u snídaně můžete krmit labutě.

26.10.2014
Dotek slavné minulosti

adresa: Janáčkovo nábřeží 23, Praha 5 styl: historizující secese benefit: exkluzivní servis a romantika k nezaplacení

Váš názor nás zajímá!

Máte-li otázku, sdělení, připomínku, nabídku nebo poptávku, můžete nás kontaktovat
pomocí webového formuláře:

Preferuji být kontaktován/a prostřednictvím

emailu telefonu
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Přeji si na mnou uvedenou e-mailovou adresu dostávat novinky o aktuálních nabídkách CCD