Články

Život s legendou

28.10.2014

adresa: Vila Winternitz, Na Cihlářce 10, Praha 5 styl: pravověrný funkcionalismus benefit: možnost na vlastní kůži zjistit, proč se Adolf Loos zapsal do historie architektury

dysi dávno se diskutovalo o tom, jestli Vila Winternitz vůbec je nebo není dílem Adolfa Loose, autora ikonické Müllerovy vily. Stanislav Cysař, vnuk právníka Winternitze, v tomto ohledu diskuse nepřipouští: "Na stavebních plánech, které máme nyní k dispozici, je jasně podepsán Adolf Loos. A jen tak mimochodem - v případě Müllerovy vily jeho podpis na stavební dokumentaci chybí."

Podpis na papíře je ovšem druhořadým důkazem. Tím nejprůkaznějším je podpis tvůrčí, obě vily mají velmi podobou koncepci vnitřního prostoru, a tudíž i charakter zevnějšku. I mnohé detaily včetně oken, střešních teras a exponovaných a ustupujících hmot mají jasný rodokmen. Vila Winternitz má jen skromnější parametry.

ak tomu bývá u slavných vil, mají zpravidla silný příběh v pozadí. V tomto případě začal dramatickým transportem rodiny původních majitelů do koncentračního tábora, odkud se vrátila jen babička a tehdy malá maminka pana Cysaře. Dům, ve kterém rodina Winternitzových strávila jen několik let, se ovšem po revoluci částečně zasloužil o návrat rodinného štěstí.

"Rozhodnutí opravit dům naší rodině velmi pomohlo. Ten velký úkol nás totiž dal dohromady. Dokonce jsme na jedno místo ukryli měděnou schránku, kde je celý příběh zaznamenán. Třeba ji jednou někdo najde," říká pan Cysař. Výsledkem jeho snahy je téměř exaktní revitalizace.

Současný stav tak dnes odpovídá kondici, ve které byla vila ve třicátých letech minulého století. "Občas, když je šero a dům je prázdný, cítím zde své předky. Zní to mysticky, ale já to tak vnímám. Ten dům je jako živý organismus. Jeho atmosféra je jedinečná a dokonale promyšlená tak, aby na člověka zapůsobila. Například do obytné části se vchází po úzkých schodech, za kterými se před vámi najednou otevře velkorysá hala. Člověk je rázem ohromen," vysvětluje Stanislav Cysař.

"Po rekonstrukci jsme se vilu rozhodli pronajímat. Vedle jedné rodiny z Francie a Kanady tu mělo showroom i jedno interiérové studio. Zájemců je stále hodně, ale žádný pořadník nemáme, šanci mají všichni, jen je třeba mít trpělivost a také jisté povědomí o tom, jak významná ta stavba je."


Zpět

29.10.2014
Velkorysý purismus

adresa: Ronalda Regana, Praha 6 - Bubeneč styl: minimalismus benefity: možnost přizpůsobit byt individuálním potřebám, blízkost centra a městských parků, bezpečnost a nonstop concierge servis.

27.10.2014
Ahoy!

adresa: Vltava (kdekoli, kde dostanete povolení zakotvit) styl: minimalistický hi-tech benefit: u snídaně můžete krmit labutě.

27.10.2014
Vyhraněná krása

adresa: Vnislavova 4, Praha 2, Výtoň styl: expresionismus benefity: můžete se tu cítit jako hvězdy, protože na chodníku před domem neustále někdo postává s fotoaparátem zaměřeným na váš dům.

26.10.2014
Dotek slavné minulosti

adresa: Janáčkovo nábřeží 23, Praha 5 styl: historizující secese benefit: exkluzivní servis a romantika k nezaplacení

Váš názor nás zajímá!

Máte-li otázku, sdělení, připomínku, nabídku nebo poptávku, můžete nás kontaktovat
pomocí webového formuláře:

Preferuji být kontaktován/a prostřednictvím

emailu telefonu
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Přeji si na mnou uvedenou e-mailovou adresu dostávat novinky o aktuálních nabídkách CCD